Med pro miminka, děti a dospělé

| Doporučujeme | 19.10.2014

Med pro miminka

Zejména na podzim a v zimě se stává oblíbenou pochoutkou mnoha lidí čaj s medem. Bojujeme s ním proti nachlazení a chřipce, často jej užíváme i jako prevenci anebo prostě milujeme jeho chuť. Od té doby, co jsme si pořídili včely, med jíme celý rok a dáváme ho i dětem – do kaší, do bílého jogurtu, do domácích sirupů nebo jen tak na lžičce místo lízátka. Často se však setkáváme s tím, že mnoho maminek a někdy i odborníků má zakořeněnou informaci, že med se malým dětem podávat nedoporučuje. Naštěstí jsou dnes již výzkumy, které prokazují opak. Dítě může v malém množství med již od prvních měsíců. My jsme začali dávat dětem med po půl roce (do té doby byly plně kojeny). Odmítali jsme přeslazené dětské kaše, kupovali jsme neslazené ve zdravé výživě a přidávali do nich malé množství medu. My jsme měli vlastní med, ale zde bych si zvláště pohlídal kvalitu medu a med pro miminka kupoval přímo od včelaře. Kvalitní med obsahuje glukózu, vitamíny (B2, B6, C, kyselinu pantothenovou a biotin), minerály (vápník, hořčík, draslík a jiné), stopové prvky (železo, zinek, mangan), bílkoviny, enzymy a baktericidní látky. Všechny látky jsou zcela přírodní, takže je žádný multivitamin nemůže nahradit. Med pomáhá zejména při nachlazení, bolesti v krku, posiluje imunitu a zklidňuje. Zlepšuje však také trávení, posiluje srdce a pomáhá odbourávat škodlivé látky z těla.

Běžně jsou v obchodech k dostání med lesní, květový, případně smíšený. Květový med tvoří včely z nektaru, který sbírají z květů mnoha druhů rostlin. Květové medy obsahují více glukózy a hodně pylových zrnek a z výživového hlediska jsou velmi hodnotné. Pyl v medu je cenným zdrojem bílkovin, esenciálních olejů a vitamínů. Med lesní neboli medovicový je úplně jiného původu než med květový. Medovici produkuje různý hmyz (mšice, puklice a další) z mízy rostlin a stromů. Medovice si můžete všimnout v létě na stromech, jsou to lepkavá místa na listech či jehličí. Včely ji pak sbírají a přetváří v med. Lesní med se od květového liší barvou, chutí i složením - má více minerálních látek a vyšší podíl fruktózy. Produkce medovice je závislá na přemnožení hmyzu a nebývá silná každý rok. Navíc snůška závisí na počasí - medovici nesmí spláchnout déšť a nesmí také na stromech zasychat vlivem horka. Pro nízký obsah pylu je medovicový med vhodný pro alergiky. Vedle těchto nejrozšířenějších druhů medů existují také medy druhové, které vznikají z nektaru jednoho druhu rostlin. Tyto medy se od sebe liší chutí i složením. Mezi nejoblíbenější druhové české medy patří:

- Javorový med - vůní připomíná javorový sirup
- Slunečnicový med – má vynikající lehce ovocnou chuť
- Lipový med – s mírně mentolovým aroma a léčivými účinky (zejména při nachlazení)
- Pohankový med – aroma pro mnoho lidí není příjemné (připomíná hnůj), obsahuje však hodně hořčíku a také rutin, který blahodárně působí na cévní systém a má antikarcinogenní účinky
- Med akátový – oblíbený zejména pro jeho dlouhodobou tekutost, neboť krystalizuje velmi pomalu a jeho krásnou čirou barvu.

Z exotických medů doporučujeme vyzkoušet zejména med kaštanový (chuťově velmi bohatý, lehce nahořklý, obsahuje snad nejvíce minerálů), med eukalyptový (chuť připomíná vlašské ořechy, má antiseptické účinky), med pomerančový a citronový med (příjemná citrusová vůně).

České i zahraniční medy získáváme přímo od včelařů a nejsou nijak upravovány.

Petr Pakosta

Včelař a majitel e-shopu s druhovými a exotickými medy Bee-honey.cz

Sdílení je fajn:Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest
 

  

4930 celkově zobrazeno, 1 dnes

  

Vložit komentář

Musíte být přihlášeni pro možnost psát komentáře.

Články

Inzerce